Tips For Saving Money At The Grocery Store

Food makes up 12% of the household budget. If the average family spends $6,000 per year on food, what would it mean if you could decrease that by just 10%? You could save $600 per year! These tips can help you achieve those savings:

  1. Have a plan
    Take time to make a meal plan before you leave the house. Create your meal plan using the sales from your local grocery store. You can find the sales in the circular that comes to your house once a week, or most grocery stores publish their weekly sales online.
  2. Bring a list
    A list helps you save in many ways. When you have a list that is organized by department, you can get through the aisles quickly. This avoids backtracking and spending extra time in the grocery store. Studies show that for every minute over thirty (30) minutes you spend in the grocery store, you spend $1 per minute. When you follow your grocery list, you buy only what you need for the week. This saves you money on a per week basis and also reduces food waste at your house.
  3. Shop smart
    A grocery store is designed to encourage you to buy more. Compare products by price per unit rather than list prices. Eye level products can be more expensive than those on higher or lower shelves. Endcaps are promotions that are paid for by food manufacturers and may not be the best deal.

Savings Made Simple

If following these tips sounds like a lot of work, you can try the Meal Planning by meal planning service. We do the heavy lifting to give you:

  • Grocery store savings at your store,
  • An aisle by aisle printable grocery list,
  • Personalized weekly meal plan.

Here's how the meal planning service works:

  • Choose what you like to eat
  • Select your dietary preferences
  • Note which day you like to go shopping
  • Choose your plan (3 months, 6 months, 12 months)
  • Get your weekly menu delivered to your app
  • Shop & Save

Did you know?

  • After 30 minutes, every extra minute in the grocery store costs you $1.
  • Children who eat with their family 4x/week have higher academic performance.
  • Families that eat meals together consume higher amounts of nutrients.